Monopod do aparatu, kamery i telefonu. Zalety statywu z jedną nogą

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Monopod do aparatu, kamery i telefonu.

Monopod to statyw z jedną nogą doskonale sprawdzający się podczas panoramowania, fotografowania w tłumie czy wykonywania fotografii teatralnej. Jego zaletą jest szybkość składania, łatwość przenoszenia i przechowywania. Jednocześnie używanie monopodu wymaga więcej wprawy niż np. trójnoga.

Monopody do aparatu stosowane są w celu zminimalizowania drgań, dzięki czemu umożliwiają wydłużenie czasu otwarcia migawki. Monopod, który jest statywem, ma za zadanie podtrzymać ciężar teleobiektywu, a tym samym ułatwić pracę fotografa. Zastanawiając się, jaki monopod wybrać, warto wziąć pod uwagę jego wymiary, materiał, z którego został wykonany, maksymalny udźwig, a także głowicę. Ważne jest również to, do czego ma służyć monopod, czy będzie wykorzystywany jako statyw do kamery sportowej, lustrzanki, czy może telefonu.

Monopod do aparatu i kamery

Monopody to najprostsze rodzaje statywów wyróżniające się tylko jedną nogą. Monopodem nazywany jest także kijek do selfie, który ma podtrzymywać telefon komórkowy (zazwyczaj jest to teleskopowo wysuwana rurka z uchwytem na telefon). Statywy jednonożne mogą być używane do podtrzymywania lustrzanki, kamery sportowej czy teleobiektywów. Mają regulowaną wysokość, a do niektórych modeli można również dokupić nóżki, czyli podstawę, która pozwoli na jeszcze większą stabilizację aparatu. Statyw monopod należy trzymać jedną ręką, ale można go także o coś oprzeć. Jego utrzymanie wymaga od fotografa nieco więcej wprawy niż np. w przypadku statywów trójnożnych. Monopod do lustrzanki stabilizuje aparat, jednak w mniejszym stopniu niż inne statywy.

Niemniej monopody posiadają wiele zalet, przede wszystkim są lekkie i kompaktowe, łatwo je złożyć, przenosić i przewozić, ponieważ zajmują mało miejsca. Najczęściej wykonane są z aluminium lub włókien węglowych. Głowica do monopodu jest często jego integralną częścią, jednak istnieje również możliwość dokupienia jej oddzielnie. Do czego służą głowice? To właśnie do nich przymocowuje się aparat. Kupujący musi jednak pamiętać, że każda ma określony udźwig, a sprzęt, który podtrzymywany jest przez monopod, to najczęściej ciężar około 2,5–3 kg (tyle ważą aparaty i obiektywy lub teleobiektywy).

Monopod do kamery umożliwia wykonywanie płynnych ruchów aparatem w pionie i poziomie. Dzięki takim możliwościom operator może zarejestrować panoramę lub nakręcić perspektywę. To duże ułatwienie dla filmowca, który może szybko przechodzić od osoby do osoby lub pomiędzy obiektami, zbliżać się do obiektu i oddalać od niego. Co ważne, podczas wszystkich tych operacji filmowiec porusza monopodem, nie zaś kamerą czy aparatem, co pozwala wyeliminować poruszenia obrazu i gwarantuje jego płynność. Monopod do aparatu fotograficznego przydaje się zwłaszcza do wykonywania fotografii sportowej i podróżniczej. Podczas wydarzeń sportowych sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego ustabilizowany aparat pozwoli także i tu na płynne i szybkie przechodzenie od zdarzenia do zdarzenia. Możliwe jest więc zamrożenie ruchu i wykonanie nieporuszonego zdjęcia. Monopod umożliwia też uzyskanie dłuższych czasów naświetlania.


Może cię zainteresować: Czym jest gimbal?

Monopod do telefonu

Tak popularny kijek do selfie to nic innego, jak monopod, czyli statyw (selfie stick). Jest to mobilny monopod, rozsuwana teleskopowo rurka, na której końcu znajduje się rączka z przyciskiem do robienia fotografii. Drugi koniec to uchwyt do mocowania telefonu. Monopod na telefon stał się bardzo popularny, odkąd w modę weszły zdjęcia typu selfie.

Jak podłączyć monopod do telefonu? Zazwyczaj cała procedura jest bardzo prosta. Należy tylko pamiętać o włączeniu funkcji Bluetooth w telefonie oraz przycisku (lub pilota) umieszczonego na monopodzie. Istnieje również inna możliwość, jaką jest połączenie monopodu ze smartfonem za pomocą kabla 3.5 jack. Robienie zdjęć monopodem jest proste i nie powinno nastręczać trudności. Monopody do smartfonów różnią się kolorem, maksymalną długością i sposobem połączenia z telefonem.


Przeczytaj: Niezbędne akcesoria komputerowe

Na co zwrócić uwagę, wybierając monopod?

Monopod to bardzo przydatny sprzęt dla fotografa, filmowca, a także każdego, kto lubi bawić się w tworzenie selfie. Jednak przed zakupem monopodu należy zastanowić się nad jego parametrami. Ważny jest maksymalny udźwig, który musimy dostosować do ciężaru sprzętu, inny będzie więc monopod do kamery, a inny do aparatu cyfrowego. Kolejną kwestią jest wysokość urządzenia, a także jego długości po złożeniu (wygoda podczas transportu). Wysokość należy dopasować do wzrostu i preferencji użytkownika, głównym kryterium jest komfort osoby fotografującej. Przyszły użytkownik monopodu musi zastanowić się, czy potrzebny mu sprzęt wyposażony w głowicę, czy wystarczy pokrętło, które posiadają niektóre modele statywu z jedną nogą. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję podstawy, może to być na przykład gumowa stopka lub metalowe nóżki.


Uchwyt na telefon – do samochodu, na rower? - zobacz na co zwrócić uwagę.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.